+420 602 201 698

Málokterý film nebo seriál jsem sledovala s takovým napětím a nadšením jako dánsko-švédský krimiseriál Most (Bron). Stojí za to ho zhlédnout nejen kvůli samotnému ději, ale i kvůli perfektně zvládnuté, komplexní psychologii jednotlivých postav i vztahů. Seriál je prost jakýchkoli amerických klišé, lidé se chovají a mluví přirozeně, prožívají slabosti, úzkosti i úchylky, najdeme zde ode všeho trochu, tak jako v životě.

Z hlediska seznamování je paradoxní a pozoruhodné, jak hlavní hrdinka, v podstatě autistická Saga, balí muže. Jednoduše přijde do baru a na projevený zájem reaguje dotazem: Chceš se se mnou vyspat u mě doma? Tím ctitele šokuje, nikoli však odpuzuje, a jelikož jde o atraktivní blondýnu, není co řešit a věc se ubírá „žádoucím směrem“. Saga je totálně emancipovaná, ekonomicky zajištěná a nezávislá. Proslula svými analytickými schopnostmi, u policie je považována za bezkonkurenční jedničku a požívá respektu svých kolegů. Přes most spojující Kodaň a Malmö sviští v Porsche, oblečena do dlouhého kabátu a černých kožených kalhot. Navenek bezemoční až robotická, ale maximálně férová a až neuvěřitelně upřímná, což často hraničí s netaktností. Přestože se jí daří rozlousknout sebetěžší případ, v mezilidských vztazích si počíná jako slon v porcelánu. O milence a obdivovatele nouzi nemá, působí jí však obrovské potíže snést partnerovu přítomnost a cokoli s ním sdílet.

Přestože na povolání gigola není nic obdivuhodného, doporučuji mrknout na scénku v druhé sérii, kdy muž s touto „profesí“ poprvé přichází ke klientce, jež si ho objednala. Ano, přesně tak se dostává žena do varu! Věci sice nakonec naberou jiný směr, ale to nic nemění na autenticitě znázorňovaného svádění. Jako inspirace se může hodit!

Ale víc než flirtem je tenhle temný severský thriller prošpikován dramaty a tragédiemi, což lze samozřejmě očekávat. Jsme svědky toho, k čemu může vést, zamiluje-li se mladíček do podnikatelky a místní celebrity, ještě k tomu z konzervativní rodiny. Nebo jak to dopadne, když naivní dívka naletí na sliby prolhaného podvodníčka a gamblera. Vidíme nabubřelé chování manželky místního magnáta a investora v nemocnici, kde má být podroben operaci. Pranýřována jsou aktuální sociální a společenská témata, ovšem kriminálním způsobem. Jak by ne, jde přece o thriller!

Hlavním motivem jedné ze sérií je kdysi dávno spáchaná nevěra. Co pro většinu lidí znamená „jen“ bolestnou zkušenost, kterou dříve či později zpracují a kráčejí dál, se v hlavě narušené osobnosti mění v tikající bombu, ohrožující nejen hlavní aktéry, ale i celé okolí. Stejný dopad mají v dětství prožité křivdy. Ty se nezapomínají ani nepromíjejí, nýbrž neustále živí vzpomínkami, jež vedou ke krvavé pomstě. O krev zde sice není nouze, ale ještě víc člověka mrazí z temnoty motivů zločinu.

Pod pojmem most si představujeme dva konce spojené něčím pevným. Abstraktně viděno to mohou být dva protipóly, které se k sobě snaží najít cestu. Tak je tomu i v tomto krimiseriálu. Saga Norénová, neschopná navázat citový vztah, se s muži sbližuje, čili staví pomyslný most, ale kvůli své emoční indispozici pouze prostřednictvím sexu. Muži, vesměs daleko empatičtější a citovější než ona, jí přesto vycházejí vstříc a díky jejich trpělivosti, toleranci a lásce tento most postupně sílí. Ukazuje se sice, že to nemusí být trvalé řešení a i sebevětší snaha se může minout účinkem, ale konec je překvapivě nadějný. Tak jako v životě….Každý mrak má přece světlý okraj! Kdo sází na jistotu, je odsouzen k věčnému strachu nebo životu o samotě. Je třeba jít do toho, nebát se, pracovat na sobě, dopřát si volnost a nešablonovitost.

Proto stavějme mosty, nikoli ostrovy izolace! Do nového roku vám přeji, aby ten váš most, vytvářený k blízké osobě, byl stejně krásný a pevný, jako je ten, co spojuje dánskou Kodaň se švédským Malmö.